Hřiště pro mládež v Hostivici

Dle našeho názoru je v Hostivici poměrně kvalitní dostupnost hřišť pro předškolní děti, byť všude se dají najít rezervy (např. chybějící písek na rákosníčkovi – pozn. písek již byl doplněn). Co zde ovšem zásadně chybí, je možnost volného sportovního vyžití pro děti školního věku, tedy věkové skupiny, u které sport a aktivní pohyb venku bojuje s televizí a počítačovými hrami. Níže uvádíme tři hřiště na území Hostivice, která by měla sloužit našim dětem, ale z různých důvodů je jejich využití omezené.

Základní škola
Hřiště je oficiálně otevřené veřejnosti, ale reálně se jedná o systém, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Hřiště je totiž nutné objednat si předem, následně si vyzvednout klíče a pak je zase vrátit. Kolik dětí tuto možnost využije? Dle našich informací žádné. Stanovisko pana ředitele je zamítavé a pan starosta, byť přislíbil, že se zkusí s panem ředitelem domluvit (ZŠ je příspěvková organizace města, tudíž pan ředitel panu starostovi de facto podléhá), zjevně nebyl úspěšný, protože se vůbec nic nezměnilo.
Naše řešení je naprosto triviální. Chceme následovat příklad Chýně a v určený čas hřiště plně zpřístupnit veřejnosti (i o víkendu). Dle tamější paní starostky se zatím žádné problémy, kterých se bojí náš pan starosta a ředitel, neobjevily. Navíc v areálu školy je již umístěna kamera. Proč investovat miliony do stavby nového hřiště, když toto může našim dětem sloužit i po vyučování?

Družstevní
Toto hřiště s gumovým povrchem se v poslední době stalo opakovaným terčem vandalů, kteří ničí basketbalové koše (jediné sportovní vybavení hřiště). Na zastupitelstvu 18.6.2018 pan starosta, na náš dotaz, sdělil, že „kameru tam mají TSH připravenou, pokud již ji tam nedaly“. V Hostivickém měsíčníku 07/2018 bylo následující vyjádření: „město Hostivice, ani správce (pozn. Technické služby Hostivice) nechce již opravy basketbalových košů zabezpečovat“. Tudíž ani ne dva týdny po té, co pan starosta přislíbil, že TS instalují na hřiště kameru, jsme se najednou dozvěděli, nejen že nebude kamera, ale nebudou už ani koše. Takže sice máme hřiště s kvalitním povrchem, s dostačujícím oplocením, ale bez košů, bez branek a se zákazem hraní fotbalu.
Naše řešení: 1) Instalovat kameru s napojením na městskou policii, 2) opravit basketbalové koše, přičemž zvážit možnost instalace košů z masivnějšího kovu, aby nedocházelo k jejich ničení, 3) instalovat menší branky (velikost cca hokejových branek) a jejich ukotvení pod basketbalové koše, aby nemohly být zcizeny a zároveň nemohly na nikoho spadnout, 4) předělat oplocení na pevnější síť nebo na klecové, 5) odstranit zákaz hraní fotbalu a změnit ho, s ohledem na povrch hřiště, na zákaz používaní kopaček s kolíky. Implementace tohoto řešení je možná takřka okamžitě s minimálními náklady.

Okrajová
Toto hřiště je momentálně primárně koncipované jako hřiště pro malou kopanou, teoreticky i volejbal (jsou tu instalované sloupky na síť). Reálně je toto hřiště ovšem pro tyto účely zcela nevyhovující, protože 1) povrh je tvořen štěrkem – kdo hrál fotbal na štěrku ví, že to není žádný med, a to především pokud delší dobu nepršelo (vysoká prašnost), 2) po stranách chybí oplocení, tudíž míč neustále utíká a oplocení za brankami je velmi nízké – branku stačí přestřelit jen mírně a už míč letí do pole nebo směrem na rodinné domy (srovnejte například s ochranou sítí na stadionu).
Řešení: Ze všech tří hřišť bude revitalizace tohoto hřiště finančně nejnáročnější. Navrhujeme zachovat primární zaměření na malou kopanou a: 1) vyměnit štěrk za umělou trávu, 2) vybudovat odpovídající oplocení (srovnatelné se hřištěm u ZŠ), tak aby míč zůstával na hřišti, 3) na šířku hřiště instalovat basketbalové koše (2 a 2), aby zde bylo možné hrát basketbal, 4) zachovat stávající rozměry branek a zajistit jejich bezpečné ukotvení, 5) po zkušenostech s hřištěm v Družstevní instalovat kameru s napojením na městskou policii.

Závěrem bychom rádi uvedli, že výstavbu nového víceúčelového dětského hřiště bychom zvažovali pouze za předpokladu, že by byly provedeny všechny výše uvedené úpravy stávajících sportovišť, ale poptávka dětí by stále nebyla plně uspokojena. Před zahájením jakýchkoliv prací na potenciálním novém hřišti bychom zároveň iniciovali veřejnou diskusi mezi radnicí a obyvateli.

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..