Kdo chce stavět na Břvích — Litov a.s.

Druhou částí pokračujeme v medajlonech firem, které se již dlouhou dobu snaží o rozsáhlou zástavbu Břve. Tentokrát se zaměříme na společnost Litov a.s., která chce pro výstavbu změnit cca 17 hektarů těsně při hranici s Prahou. Všechny analýzy jsou z veřejných zdrojů.

Litov, a.s. existuje od roku 2007, jako společnost dvou akcionářů se stejnými právy (50:50 disponibilních hlasů). Akcionáři jsou dvě fyzické osoby. Myslím, že není potřeba uvádět jména, důležitá je struktura a finanční síla jejich společnosti i jich samotných. Co se Litova, a.s. týče, je zde stejná výtka v oblasti plnění informační povinnosti vůči obchodnímu rejstříku jako u CDKK, tedy že ve sbírce listin není uložena účetní závěrka (UZ) z roku 2016. Je to akciová společnost se základním kapitálem CZK 2 mil., který byl splacen. V bilančním rozložení je 58 % toho, co akcionáři vložili, ve formě hotovosti v bance. Dále je cca 300 tis. vloženo do pozemků a 500 tis. tvoří dlouhodobá pohledávka (nelze určit z UZ 2015 za kým).

Na straně pasiv je vidět, že společnost hospodařila většinou buď s malou ztrátou anebo malým ziskem. Zisk za rok 2014 byl CZK 27 tis. a za 2015 CZK 20 tis. Vlastní kapitál dle UZ 2015 je CZK 1,93 mil., což znamená, že pokud upsali CZK 2 mil., tak 70 tis. už „projedla“ ztráta. Společnost podniká v realitách, zprostředkuje obchod a služby, ale její reálné výkony za rok jsou zanedbatelné. Spíš to naznačuje na spící zakonzervovanou společnost bez (zatím?) reálné hospodářské činnosti.

Ke cti společnosti je třeba říci, že je zde průhledná vlastnická struktura a věci v účetnictví dávají souvislý obrázek.

Na druhou stranu je na místě se ptát, jak chce společnost s takovou finanční strukturou a silou realizovat velký projekt. Je těžké odhadnout, zda a v jaké výši by byla úvěrovatelná bez představení jejich obchodního plánu a podrobného záměru, ale nejspíš by se dalo počítat s úvěrem max. CZK 10 mil. A s tím se velký projekt ufinancovat nedá. Může to fungovat i jinak, tedy pokud je zde záměr do projektu zapojit někoho většího s daleko vyšší finanční kapacitou, přičemž Litov a.s. by připravil změnu UP, svůj podíl se ziskem prodal a umožnil jinému investorovi realizovat výstavbu. A je možná velmi pravděpodobné, že už tuto stránku mají vyřešenou a jednají jako agent třetí strany. Ale to jsme zase u dilema, zda vůbec připouštět takovou hru. Ať už je to strategie malého investora, že dosáhne změny územního plánu a poté do projektu uvede třetí stranu s realizační silou, anebo už teď jednají s takovou stranou ve shodě, obojí je špatně a vystavuje představitele města velmi nepříjemným rizikům. Není na škodu si v tomto bodě připomenout, že zde existuje trestně právní odpovědnost. Soudím, že město by mělo od počátku vědět, s kým bude realizovat dlouhodobé plány a zda tito investoři dávají garance (zákonné, profesní a hlavně finanční) že tyto projekty budou realizovány v rozsahu a kvalitě, v jakém se s městem dohodli.

Karel Černý

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..