Proč město zhoršuje dopravu a ničí současnou školku, když existují jiné možnosti

Argumentem města, proč opět dostavujeme v areálu současné školky je, že nebylo možné stavět jinde.

Město prověřovalo jiné možnosti. A to hned několik let! Kapacitu MŠ řeší dle svých slov intenzivně již od roku 2014. Prověřovala se mj. lokalita na Jenečku (dnešní „Parkuj u letiště“), či stavba kontejnerové školky v Zámeckém parku. (Podle slov pana starosty „byl tento návrh zamítnut, protože tam není možnost příjezdu a parkování“. O tom by se ovšem dalo polemizovat.)

Řekněme si, které další možnosti byly a jsou.

Šance Pionýrů

K tomu, že město nemělo jiné možnosti kde stavět lze uvést tato fakta (viz zápisy z jednání rady města):

18. 4. 2016 rada města schválila odmítnutí dotace na projekt dostavba 2. areálu novostavby MŠ z důvodu nereálnosti dodržení podmínek dotace (termín dokončení stavby)
22. 4. 2016 znovu žádá rada města o dotaci na stejný projekt, přičemž už

2. 5. 2016 rada města schvaluje uzavření nájemní smlouvy na budovu Pionýrů č. 79, objekt bývalé zvláštní školy v majetku města, se soukromou základní školou Smart Academia! Aniž by dle našich zjištění byl vypracován projekt, který by řešil zbourání této údajně nevyhovující budovy a postavení nové MŠ zde.

Podle našich informací lze za 10–12 týdnů a náklady cca 20 mil. Kč postavit kontejnerovou školku pro 75 dětí. Čili zde, na samostatném a krásném pozemku, mohla již několik měsíců sloužit státní MŠ našim občanům a dětem! Tato školka by navíc ležela mimo dopravně nejzatíženější centrum města (současná MŠ, ZŠ).

Namísto toho zde již více než rok slouží původní budova účelům soukromé základní školy, kterou navštěvuje cca 40 dětí (z 95 % děti nehostivické). Tento objekt byl pronajat na dobu určitou, a to do 2. 5. 2026. Nejbizardnější na tom ale je, že tato škola má zažádáno o dotace na dostavby v areálu za účelem zvýšení své kapacity, a to prostřednictvím města!

Proč bylo zahozeno toto rychlejší a ve všech ohledech chytřejší řešení? Proč se nyní ničí za 30 miliónů nás všech zeleň současné školky, nehorázně se navyšuje celková kapacita školky (pro děti se jedná o nejcitlivější období jejich vývoje!) a dále se dopravně zatěžuje již dnes přetížená Litovická ulice?!

Jednalo město v tuto chvíli, kdy nutně potřebovalo navýšit kapacitu své, tedy státní školky jako řádný hospodář? Jednalo se svými prostředky účelně a transparentně? Tedy tak, jak mu ukládá zákon? Na všechny tyto otázky musíme bohužel odpovědět, že ne!

I přesto existují stále jiné možnosti….

Projekt Bažantnice, právě vznikající obytný komplex na východě města se 130 byty. Naše město do plánovací smlouvy s investorem zařadilo vyčlenit prostory pro školku. Výborně, za to lze vedení Hostivice jen pochválit! Ale prostory pro školku nerovná se školka. Bude zde tedy skutečně státní školka či nikoli? To v tuto chvíli neví ani samotný projektant stavby, jelikož nemá, podle našich informací, z města jasné stanovisko.

Dočasné řešení také mohou poskytnout prostory školy. Jelikož z důvodu nedostatku učitelů se slučují třídy prvňáčků i osmých ročníků, volné prostory zde jistě jsou. Tyto kapacity také mohly být využity, minimálně do doby, než bude hotový projekt Bažantnice. S argumentem města, že školkové děti ze třídy Medvídků která nyní v prostorách školy sídlí, nemají žádnou zeleň nelze souhlasit. I škola má svá hřiště, a hned u školy je obrovský zámecký park, se kterým argumentuje i investiční oddělení Hostivice jako se zelení pro děti z MŠ.

Nesouhlasím s řešením, které zvolilo naše město. Toto rozhodně není příklad luxusu, či správa města jako ve Švýcarsku, jak bylo slibováno v předvolební kampani. Toto je příklad netransparentního a snad nejhoršího ze všech možných řešení.

Eva Kašíková

 

P.S.

Příkladem, jak může vypadat, a jak rychle se dá postavit kontejnerové zařízení např. zde

http://www.koma-modular.cz/realizace-skolske

Rozhodně se nejedná o žádné „ubikace“, jak uvedl na jednání zastupitelstva 19. 6. 2017 pan starosta, ale o velmi hezké prostory, o kterých se může dětem a pedagogům z některých starších tříd v naší současné MŠ jen zdát…

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..