Boj o záchranu parku v mateřské škole Hostivice

Našemu městu se podařilo získat dotaci na výstavbu nové Mateřské školy. Tuto iniciativu města velice vítáme.

Současná budova MŠ má kapacitu 225 dětí, které mají k dispozici zahradu a krásný park, kde tráví odpolení čas mezi stromy, ve stínu, se spoustou herních prvků a velkým pískovištěm (viz foto). Nyní na tomto místě projekt počítá s novou budovu pro 75 dětí a v místě současného parku s parkovištěm a příjezdovou cestou pro zásobování nové jídelny (viz přiložený plán).

O výstavbě nové budovy školky se v minulosti mluvilo, ale o konkrétním termínu stavby a faktu, jak drasticky stavba zasáhne zmíněný park se jako rodiče dozvídáme až nyní, těsně před zahájením výstavby, a to z úst vlastních dětí, které MŠ navštěvují a denně tento park využívají. Pro konkrétní posouzení situace jsme museli vyvinout vlastní iniciativu a vyžádat si k nahlédnutí stavební spis.

Navrhovanými změnami zmizí 2/3 parku a podstatná část zahrady v areálu MŠ (celkově děti přijdou o 1129 m2 zeleně, projekt počítá s novou hygienickou normou 4 m2 na dítě). Zbývající prostor parku a zahrady pak bude využívat více dětí než doposud – tj. 300 dětí ve věku 2–6 let! Toto v reálu není ani možné a bude tudiž fungovat jistý harmonogram „venčení“ dětí, kdy některé třídy budou vždy muset areál školky opustit, nebo zůstat ve třídě. Naše děti milují zahradu a park také proto, že zde potkávají kamarády z ostatních tříd.

Chceme skutečně, aby v takovémto prostředí vyrůstaly naše děti? Není právě předškolní věk ten nejdůležitější pro formování osobnosti člověka, mezilidských vztahů a vztahu k domovu?

Jménem všech rodičů, kteří podporují naši iniciativu, chceme s vedením města jednat o jiném řešení.

Požadujeme po vedení města vysvětlení, proč bylo zvoleno právě toto řešení i s ohledem na níže uvedené skutečnosti:

  • Velké kolektivy dětí vedou k větší anonymitě, odcizení, vzniku sociopatologických jevů (např. šikaně) a k rychlejšímu šíření nemocí. Již nyní je kapacita školky na hraně únosnosti jak pro samotné děti, tak pro zaměstnance, potažmo rodiče.
  • Navrhované prostorové omezení znamená další nápor na zodpovědnost zaměstnanců za bezpečnost a zdraví dětí.
  • Proč k účelu navýšení kapacity MŠ nebyly využity prostory bývalé základní školy v ul. Pionýrů, která je stále v majetku města a proč byla tato v červnu r. 2016 pronajata soukromému subjektu? Tato budova dnes slouží pro účely soukromé základní školy, kterou navštěvují z naprosté většiny děti z Prahy!
  • Existuje studie, která by projektově a nákladově řešila zbourání údajně nevyhovující budovy a výstavby nové MŠ zde? Jaká je výše této částky a je tato částka vyšší než 29 mil. Kč, kterou město plánuje investovat do stavby nové budovy v prostorách parku a zahrady současné MŠ?
  • Existuje demografická studie s výhledem vývoje počtu obyvatel vzhledem k územnímu plánu a developerských projektů na území Hostivice?
  • Je současné řešení optimální a funkční s ohledem na předpokládaný budoucí vývoj?
  • Developerský projekt Bažantnice – je zde plánováno 130 bytů. Na městském úřadě nám bylo řečeno, že developer plánuje postavit školku, která bude usilovat o statut státní MŠ. V zastavovací studii developera není jediná zmínka o plánované výstavbě školky. Může město doložit, že má tuto výstavbu MŠ ošetřenu smluvně?
  • Jak konkrétně plánuje město pokrýt potřebu míst ve školce vzhledem k dalším plánovaným developerským projektům – např. u Litovické tvrze, na Břvích, apod.? (současně s povinností příjímat od roku 2020 do školek děti od 2 let věku).

Jako rodiče vidíme velikou nevýhodu absence možnosti výběru státních vzdělávacích zařízení v Hostivici. Moderním trendem jsou dnes spíše menší kolektivy a přirozená konkurence mezi vzdělávacími zařízeními, která vede ke kvalitnějšímu vzdělávání, lidskosti a větší soudržnosti mezi dětmi, rodiči i učiteli.

S ohledem na výše uvedené nesouhlasíme s vybudováním nové MŠ ve stávajícím areálu. A pokud už se zde má začít stavět nová budova, navrhujeme pokrýt potřebu parkovacích míst pro novou budovu MŠ zvýšením kapacity stávajícího parkovište MŠ (současně s opatřením vedoucí k větší bezpečnosti chodců) a zásobování jídelny nové MŠ řešit přístupem z ulice U Zámecké zdi.

Touto jednoduchou změnou lze zachovat park v současné podobě!

Pro ty, kteří nás chtějí podpořit: https://e-petice.cz/petitions/nechceme-dalsi-budovu-skolky-v-parku-.html

 

Eva Kašíková, Lucie Tvrdíková a Kateřina Svobodová

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..