Naše město nevzkvétá

Tímto textem jsme před destei lety poprvé vstoupili do diskuse o hostivické budoucnosti. Je smutné, že dlouhodobé koncepční uvažování o městě je stále v nedohlednu…

 

Vážení zastupitelé a vedení města Hostivice, vážení spoluobčané,

naše město nevzkvétá

Doba, kdy Hostivice byla příjemným sídlem venkovského charakteru, je dávno pryč a nikdy se již nevrátí. Se svou polohou v blízkosti hlavního města a obrovským zájmem investorů o další rezidenční a komerční výstavbu tomu ani nemůže být jinak. Vlastně již před mnoha lety, když se z Hostivice a přilehlých obcí stalo formálně jedno sídlo se statutem města, a s novou intenzitou pak v 90. letech, se před Hostivicí objevily dvě možnosti: buď se stane neosobním satelitem na periferii hlavního města, nebo se přemění v hrdé město a přirozené centrum. Bohužel z Hostivice se zatím plnohodnotné město vybudovat nepodařilo: výhody vesnice se nenávratně vytratily, ale výhody města se nedostavily.

Ani během posledních let nedokázala Hostivice v dostatečné míře zvrátit tento neblahý trend a zásadní dlouhodobé problémy přetrvávají: téměř nefunkční náměstí a širší centrum, nedostatek prostor pro drobné provozovny a služby na vhodných místech, rozsáhlé obytné plochy bez občanské vybavenosti, nedostatek kvalitních veřejných prostranství včetně dobře vybavených a udržovaných dětských hřišť, nedostatečná propojenost jednotlivých částí města zvláště pro pěší a cyklisty, až zarážející nízká hustota osídlení v širším centru města v kontrastu se zahušťujícími se okraji.

Dokonce ani při pohledu na některé nové počiny v oblasti novostaveb a rekonstrukcí z posledních let, zdánlivě chvályhodných, se nelze ubránit smíšeným pocitům. Je skutečně parková úprava „náměstí“ nejvhodnější pro vybudování centra městského života? Jak přispívá k rozvoji městského centra prodejna Lidl, která svým charakterem patří spíše na okraj měs­ta? Nezasloužila si nová pošta o něco velkorysejší a esteticky hodnotnější pojetí včetně citlivějšího začlenění do centra města? Každá nepromyšlená a bezkoncepční stavba se bohužel stává velkým břemenem a překážkou na další desítky let. A Hostivice, zdá se, zatím ztrácí jednu šanci za druhou.

Překotné rozšiřování, zřejmě bez kvalitních dlouhodobějších vizí a koncepcí a zcela ve vleku velkých investorů, přináší Hostivici nové a nové akutní problémy, které musí město rychle řešit např. nedostačující kapacita školy, školky nebo čističky odpadních vod, údržba komunikací, dopravní obslužnost MHD atd. Neměli by se na řešení těchto vyvolaných problémů podílet i investoři nových obytných čtvrtí? Zároveň by vedení města mělo aktivně, koncepčně a průhledně ovlivňovat charakter nové zástavby tak, aby byla přínosem i pro město jako celek.

Velkým tématem volebních programů byla bezpečnost. Zůstane-li však Hostivice anonymním, jednotvárným a nevzhledným slepencem zastavěných a hluchých prostorů, bez služeb a bez kvalitních veřejných prostranství, bude vždy její území náchylné k vandalismu a drobné kriminalitě.

Přesto doufáme, že ještě není pozdě, a proto předkládáme k uvážení a diskusi návrh důležitých kroků na cestě k svébytné Hostivici:

– koncepční zpracování vyplnění prostoru centra města,
– rozproudit diskusi o stavu a využití náměstí, s cílem jeho oživení,
– příprava na přeměnu „karlovarské“ silnice na hlavní městskou třídu po zprovoznění rychlostní silnice R6,
– vytipování lokálních center od nejmenších (strom s lavičkou) až po nejvýznamnější jako podklad
k architektonicko-urbanistickým studiím,
– soustředit pozornost na „hluchá místa“ zarostlá býlím; dát jim tvar a smysl,
– vypracování podrobnějších regulativů pro rozvojová území tak, aby byl zajištěn vznik kvalitních čtvrtí.

Právě nyní, v podstatě na začátku funkčního období, je snad ten nejvhodnější okamžik apelovat na vás, zastupitele a vedení města, abyste konečně zvrátili neblahý vývoj a začali měnit Hostivici v plnohodnotné město a přirozené místní centrum, v němž budou jeho obyvatelé rádi setrvávat a budou na něj oprávněně hrdí.

 

Hostivice dne 17. května 2007

Mgr. Pavel Bednář
Ing. arch. Tomáš Koňařík

6 Replies to “Naše město nevzkvétá”

 1. Richard Kureš3.7.2017 at 10:10Reply

  Naprosto souhlasím, záleží jen na nás občanech jak se k tomu postavíme, čím víc nás bude, kteří něco dělají, tím lépe.

 2. Lucie Tvrdíkova6.7.2017 at 22:46Reply

  Ani se nechce věřit, že tento článek je starý 10 let..Zastavil se tu snad čas???

  1. Tomáš Koňařík6.7.2017 at 22:52Reply

   Na radnici tehdy vládla paní Koptová za ODS. Brala to jako osobní útok… Souhlas s tím tehdy vyjádřilo asi deset dalších lidí, někteří ze zastupitelstva.

 3. Jestřáb10.7.2017 at 23:49Reply

  Dobrý den,

  Ze srdce děkuji za vaši osobní iniciativu, aspoň někdo neslyší na to všemožné vábení a jde mu skutečně o dobro nás všech, to je zásadní zmínit a napsat. Vaše občanská iniciativa a chuť bojovat za tohle město, to je příkládné, myslím to vážně a cením si takových lidí.

  Pomohla by podle mě asi nejlépe výměna pana starosty (myslím si totiž, že je ve své funkci již dlouho:), mno a pak pár dalších, kteří jen nečinně přihlíží tlaku zainteresovaných. Proč vůbec to přehlížení, říkám si. A co tedy svědomí těch, co tak konají – respektive, nekonají ?!

  Držíme Vám i s mou rodinou a našimi sousedy palce a věřím, že nás bude mnohem více. Moc dobře, že ten Hostivický měsíčník čtu pořádně a poukázali jste na to veřejně. Na to konto se Vám ozývám a zahlasoval jsem i zde,

  Na příští zasedání rady města Hostivice se přijdu asi podívat, dle všeho to byla zábava. On už prodej části budov po p.Změlíkovi (kde je nyní knihovna apod.) a následná argumentace pana Starosty v hostivickém měsíčníku, to bylo kulatně řečeno – prazvláštní. Od té doby mi jaksi chybí důvěra ve vedení naší radnice všeobecně a to co se děje nyní, to mi přijde jako výsměch nám všem občanům Hostivice. Naštěstí jsou ale i lidé, který vidí a umí to pojmenovat, ještě jednou díky !

  Good luck a zalehnout na matrace:-))

  Jestřáb

  1. Tomáš Koňařík11.7.2017 at 0:19Reply

   Moc díky za dlouhý komentář! Opravdu nás těší, že nevyjadřuje rozpoložení jenom vaše, ale celé rodiny a dokonce sousedů. Pracuje se mnohem lépe, když odvedená práce dává smysl i dalším lidem.
   Zůstaňte nám prosím nakloněni a na zastupitelstvo určitě přijďte, je to velice poučné…
   Takže stay tuned and spread the message 😉

  2. Michal12.7.2017 at 22:31Reply

   Dobrý den, s tímto textem se plně ztotožňuji, cítím to stejně.

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..