Odpověď panu Kučerovi

Text je odpovědí na dotaz pana Kučery, kdo stojí za výzvami k urbanistické soutěži, které byly publikovány v Hostivickém měsíčníku, a jak to dopadlo s anketou, které nefungoval odkaz.

 

Vážený pane Kučero,

Moc se omlouváme za to, že odkaz na anketu, který byl připojený pod naší výzvou, je nefunkční. Zjistili jsme to ještě před distribucí minulého čísla. Okamžitě jsme kontaktovali správce anketního serveru, ale vůbec nereagoval 🙁 Opravdu nás to mrzí. Anketa byla obnovena na nových stránkách www.hostivicemesto.cz.

Nicméně se pokusíme ukojit Vaši zvědavost a nastíníme genezi našeho uskupení i cíl, ke kterému směřujeme.
Asi před dvěma lety se dalo dohromady několik hostivických architektů, které spojoval pocit marnosti z ad-hoc rozhodování města bez zřetelné koncepce, zvlášť v oblasti územního rozvoje. Několikrát jsme se sešli s panem starostou, abychom prodiskutovali nejen koncepci rozvoje města, ale i kroky, které k dobré koncepci vedou. Jsou to ale pravděpodobně příliš abstraktní témata, takže diskuse sklouzávala ke stavebním detailům města.
Nakonec nás pan starosta vyzval, abychom zadarmo navrhli východní okraj náměstí před farou a bývalou poštou, že tam potřebuje parkovací stání. Vnímali jsme to jako typický příklad spravování starých měchů novými záplatami, tj. řešení jednoho problému bez vztahu k celku. Rozšířili jsme si tedy dobrovolně zadání na vyřešení celého náměstí. Nakonec vznikly tři studie náměstí s různou mírou detailu. Jednotlivé návrhy budeme na našich stránkách postupně publikovat. Jak vidíte, rozhodně nebyla vyhlášena architektonická soutěž, jak na zastupitelstvu tvrdil pan starosta. Šlo o soukromou iniciativu k nastartování diskuse nejen o náměstí, ale o celém širším centru od Jaggy až ke stadionu. Mimochodem, při představení studií na radnici pan starosta prohlásil, že si dovede nějaké podobné řešení náměstí představit, ale až v roce 2048…
Důležitým impulzem pro naši aktivitu bylo zahájení přípravy změny č. 4 územního plánu Hostivice, ve které se objevily především veliké nově zastavitelné plochy na Břvích. Vystoupili jsme na zastupitelstvu s tím, že tak velké změny není možné dělat pouze změnou územního plánu, protože už je nutná i celková  změna koncepce, tedy nový územní plán. Pan starosta se nám tehdy vysmál s tím, že nový územní plán vznikne pouze překlopením toho stávajícího do nového legislativního rámce.

Do roka přišlo město s návrhem na pořízení nového územního plánu. Uvítali jsme to. Předpokládali jsme, že nová koncepce rozvoje bude přinejmenším vycházet ze schváleného Programu rozvoje města. K našemu překvapení jsme zjistili, že v Zadání územního plánu žádná koncepce rozvoje města není, o Programu rozvoje ani slovo. Jediné, co se do Zadání dostalo jsou záměry developerů a majitelů pozemků.

Již na jednáních s panem starostou jsme prosazovali, aby se nad celkovou koncepcí, nebo chcete-li vizí, města vedla široká diskuse. Odborným završením této diskuse pak může být vypsání veřejné urbanistické soutěže na návrh vize dalšího směřování Hostivice. Jde o nejtransparentnější, a koneckonců i nejlevnější, způsob, jak získat množství kvalitních návrhů. Demokratičtější způsob neznáme.

Proto jsme v měsíčníku začali publikovat naše výzvy. Proto chceme zvýšit zájem občanů Hostivice o územní plán. Proto jsme také vytvořili anketu, abychom zjistili, jestli koncepce budoucího rozvoje Hostivice někoho zajímá.

Tím se dostáváme k odpovědi na Vaši druhou otázku: po dobu fungování ankety (necelý měsíc) hlasovalo 24 lidí, všichni byli pro vypsání urbanistické soutěže. Není to mnoho lidí. Kdo však nemohl hlasovat kvůli chybě systému, má teď možnost na našich nových stránkách www.hostivicemesto.cz. Zde budeme uveřejňovat i další informace.

Vážený pane Kučero, budeme rádi, když i vy budete hlasovat v naší anketě. Průběh červnového zasedání zastupitelstva nás přesvědčil, že naše iniciativa je zapotřebí…

 

Klára Čápová, Tomáš Koňařík

One Reply to “Odpověď panu Kučerovi”

 1. Jestřáb10.7.2017 at 23:48Reply

  Dobrý den,

  Ze srdce děkuji za vaši osobní iniciativu, aspoň někdo neslyší na to všemožné vábení a jde mu skutečně o dobro nás všech, to je zásadní zmínit a napsat. Vaše občanská iniciativa a chuť bojovat za tohle město, to je příkládné, myslím to vážně a cením si takových lidí.

  Pomohla by podle mě asi nejlépe výměna pana starosty (myslím si totiž, že je ve své funkci již dlouho:), mno a pak pár dalších, kteří jen nečinně přihlíží tlaku zainteresovaných. Proč vůbec to přehlížení, říkám si. A co tedy svědomí těch, co tak konají – respektive, nekonají ?!

  Držíme Vám i s mou rodinou a našimi sousedy palce a věřím, že nás bude mnohem více. Moc dobře, že ten Hostivický měsíčník čtu pořádně a poukázali jste na to veřejně. Na to konto se Vám ozývám a zahlasoval jsem i zde,

  Na příští zasedání rady města Hostivice se přijdu asi podívat, dle všeho to byla zábava. On už prodej části budov po p.Změlíkovi (kde je nyní knihovna apod.) a následná argumentace pana Starosty v hostivickém měsíčníku, to bylo kulatně řečeno – prazvláštní. Od té doby mi jaksi chybí důvěra ve vedení naší radnice všeobecně a to co se děje nyní, to mi přijde jako výsměch nám všem občanům Hostivice. Naštěstí jsou ale i lidé, který vidí a umí to pojmenovat, ještě jednou díky !

  Good luck a zalehnout na matrace:-))

  Jestřáb

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..